Vi designar innovativa digitala tjänster som gör våra kunder framgångsrika.

-->-->-->-->

Kontaktinformation


Drottninggatan 55
111 21 Stockholm
08-52 23 48 50

 

Badhusgatan 5
581 89 Linköping
013-470 27 60

 

info@antrop.se
Hitta till oss

"Antrop hjälper oss att hålla fokus på användaren"

På Arbetsförmedlingen jobbar man just nu intensivt med att utveckla en ny intern portal för sina medarbetare. Där ska nyheter, regelverk och annan information kopplas ihop med de IT-system som arbetsförmedlare och andra jobbar i varje dag.

image

Den nya intranätportalen ska ersätta dagens intranät och den s.k. Webbentrén, som används för att nå de interna systemen. Idag är de två separata öar.

Jens Ericsson är enhetschef på Arbetsförmedlingen och förklarar att syftet med det nya intranätet är att ge användarna ett bättre stöd och att skapa ökad struktur i deras arbetsvardag.

Antrop har samarbetat med Arbetsförmedlingen i flera stora uppdrag och har bland annat tagit fram mål och struktur för den nya externa webbplats som lanseras våren 2010. Vi fick också det spännande uppdraget att kartlägga användningen av Arbetsförmedlingens interna system och ange
riktlinjer för hur de och intranätet bör integreras i en gemensam portal.

Vår utgångspunkt är att förbättra för användaren, men det glöms lätt bort och så ramlar man in i interna diskussioner och teknik" Jens Ericsson, enhetschef.

- Det var ett utmanande uppdrag eftersom det gällde alla interna system, säger Jenny Johansson från Antrop. Men vi hade stor hjälp av Arbetsförmedlingens  interna visionsdokument, Målbild 2010. Där fanns verksamhetens övergripande mål beskrivna och vi använde det som utgångspunkt för våra workshops om  effektmål och mätpunkter för de interna systemen.

Till exempel fanns där beskrivet hur matchningen mellan lediga platser och arbetssökande alltid ska vara i fokus och att Arbetsförmedlingens verksamhet ska vara bevisat kostnadseffektiv. Två mål att arbeta vidare med och definiera effektmål för i relation till de interna systemen.

Antrop tog även fram personas, typanvändare, för de interna systemen och intervjuade ett tjugotal medarbetare vid Arbetsförmedlingen.

Personas för Arbetsförmedlingens intranät
- Vår utgångspunkt är att förbättra för användaren, men det glöms lätt bort och så ramlar man in i interna diskussioner och teknik. Personas har varit ett bra stöd, säger Jens Ericsson. När vi börjar fundera över var vi står så är det lätt att gå tillbaka till dem och göra rätt val.

Han tycker också att samarbetet med Antrop har fungerat bra, och har fortsatt att jobba med Antrop i den vidare designen av det nya systemet.

- Ni påminner oss att höja blicken och vägleder oss i det.

Arbetsförmedlingen:

  • Arbetsförmedlingen har ca 9 700 medarbetare (2009)
  • Arbetsförmedlingen är en myndighet som finns i hela landet och är indelad i 68 geografiska arbetsmarknadsområden.
  • Runt om i landet finns över 320 arbetsförmedlingar.

3